Makaron pszenny, żytni, razowy, bezglutenowy czy z warzyw - nieważne po jaki dzisiaj siegniesz, ponieważ każdy będzie dobry w Światowy Dzień Makaronu. Dzisiaj to on obchodzi swój dzień, więc może zagości na Twoim talerzu? :)
Zaczynamy oczywiście od jego ugotowania, a do tego niewiele potrzeba - garnek i wrzątek wody. Następnie wsypujemy dowolny makaron - a tutaj jest ogromny wybór zaczynając od składu, a kończąc na rodzaju. Lubię potrawy z makaronu, ponieważ nieważne, co mam w lodówce lub w spiżarce - na pewno znajdzie się coś, co będzie pasowało! Pomidory - okej, szpinak - jak najbardziej, mięso/ryby - bardziej treściwe danie. Pomysłów jest tak dużo, że w końcu można dostać zawrotów głowy.
Oczywiście lubię wracać do klasyki: spaghetti bolognese, spaghetti carbonara, penne ze szpinakiem, nadziewane muszle...A co dla Ciebie jest klasyką? Ulubionym makaronym daniem?
Ostatnio bardzo ciekawym rozwiązaniem są temperówki czy krajalnice, z których powstaje warzywny makaron - z nim też można wiele zdziałać w kuchni.
A co gdy makaronu ugotuje się za dużo? Żaden problem! Albo ląduje w piekarniku i jest pyszna zapiekanka albo na patelnię - do tego trochę zera, przyprawy czy warzywa. I znowu pojawia się w głowie mnóstwo pomysłów. I nie tylko mamy dwa dania za jednym zamachem, ale też nie marnujemy jedzenia. :) Zawsze znajdzie się sposób na sytuację, gdy miało być makaronu na dwie osoby, a wyszło dla rodziny 5-cio osobowej. ;)
To teraz siedzę i myślę, co by tutaj dzisiaj wieczorem ugotować... ;) oczywiście makaronowego, skoro święto to będę celebrować. :)
Miłego Makaronowego Dnia,
Ola